Rozhovor s novým riaditeľom topoľčianskej nemocnice: Prípravy na rekonštrukciu sál začínajú odznova

Nové vedenie topoľčianskej nemocnice musí vyriešiť množstvo problémov.

Michal Orihel. Nový riaditeľ topoľčianskej nemocnice.Michal Orihel. Nový riaditeľ topoľčianskej nemocnice. (Zdroj: Ondrej Šomodi)

TOPOĽČANY. Topoľčianska nemocnica sa 1. apríla začlenila do siete regionálnych nemocníc Svet zdravia. Súčasne došlo aj k zmene vo vedení nemocnice. Novým riaditeľom sa stal Michal Orihel, ktorý už niekoľko rokov vedie aj nemocnicu v Partizánskom. V rozhovore nám prezradil, akými zmenami prejde nemocnica v najbližších rokoch, s akými problémami sa musela vysporiadať v prvých dňoch od prevzatia novým vedením a veľa iného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti pôsobíte v nemocnici 54 dní. Aká je v nej dnes situácia?
– V prvom rade sme sa snažili verifikovať dáta a situáciu, ktorú som tu poznal z postu pozorovateľa a snažil som sa utvrdiť si jednotlivé skutočnosti na priamo.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocnici pretrvávajú personálne problémy, ktoré nie sú krátkodobého charakteru, ale siahajú viac do minulosti. Dal som si urobiť štatistiku, koľko lekárov z nej odišlo. Za posledných 8 rokov skoro 70.

Situácia sa najviac vyhrotila na internom oddelení, kde podal predchádzajúcemu vedeniu výpoveď primár interného oddelenia a zástupca, kardiológ. To sme museli riešiť od prvého dňa, keďže ich pracovný pomer bol definitívne ukončený posledným dňom fungovania neziskovky, ktorá spravovala nemocnicu pred nami.
Podarilo sa nám to vyriešiť tým, že sme prijali lekárku z Trenčína a zahájili spoluprácu s novým kardiológom. Podarilo sa nám tiež presvedčiť doktora Mariána Galba, aby zobral primariát, čoho sa zhostil výborne. Myslím si, že dnes je oddelenie utužené a dá sa povedať, že primerane stabilné.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelne sa nám vynárajú problémy súvisiace s feminizáciou ľudských zdrojov. Najmä lekárok. Do budúcna sa rysujú odchody kvôli materskej dovolenke na detskom a neurologickom oddelení, kde z tohto dôvodu už dve lekárky vypadli.

Situáciu riešime tým, že sa snažíme ľuďom vytvoriť adekvátne podmienky, aby v prvom rade neodchádzali, čo súvisí aj s tvorbou novej podnikovej kultúry.

Snažíme sa tým, že máme v blízkosti nemocnicu Partizánske, začať vytvárať prvé synergie. Partizánskemu sme na istý čas pomohli atestovaným lekárom a naopak Topoľčanom neatestovanou lekárkou, ktorá sem bola preradená. Na neurologickom oddelení tiež vypomáha lekár z Partizánskeho.

Oficiálne ste tu začali pôsobiť od prvého apríla. Bol to problematický začiatok? Počul som, že na oddeleniach chýbal v ten deň aj papier do tlačiarní....
– Papier na oddeleniach chýbal niekoľko rokov. Aspoň tak mi to hovorili zamestnanci. Papier si vraj kupovali pravidelne za vlastné peniaze. Neviem to vysvetliť, ale tento stav už neexistuje a určite ani existovať nebude, keďže tieto veci považujem za základné.

SkryťVypnúť reklamu

Počul som, že nemocnica má problémy s licenciou na odber krvi...
– Už to nie je problém. Bolo to spôsobené ojedinelou administratívnou transakciou, cez ktorú sme prevzali prevádzku nemocnice. Niektoré dôležité licencie sme museli získať nanovo.

Všetky úkony sme mohli začať robiť až vtedy, keď sa nám dostalo do rúk povolenie od Protimonopolného úradu. Tento proces sme však absolvovali v krátkom čase. Darcov začneme čoskoro oslovovať a už teraz môžem povedať, že budeme oslovovať aj darcov z okresu Partizánske, keďže Partizánčania doteraz chodili okrem mobilných výjazdov Národnej transfúznej spoločnosti darovať krv až do Trenčína. Dokonca vieme zabezpečiť aj transport v obdobiach, kedy by sme darcovstvo uskutočňovali.

Veľké nádeje sa vkladajú do projektov, ktoré chcete v nemocnici realizovať. V akom stave sú prípravy na ich realizáciu?
– Nemocnicu sme prebrali poddimenzovanú nielen z hľadiska ľudských zdrojov. To isté môžeme povedať aj o budovách a medicínskych a nemedicínskych prístrojoch. Preto sme sa museli pustiť do zostavenia investičného plánu, ktorého súčasťou je rekonštrukcia operačných sál a vytvorenie nového urgentného príjmu a OAMIS-u (oddelenie anesteziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti). Tieto kľúčové projekty medicínskeho charakteru sú v štádiu vypracovávania štúdií a počas tvorby tejto štúdie bude prebiehať odborná diskusia. Prvá takáto diskusia sa bude viesť zajtra (24.mája) na pôde nemocnice.

Zúčastnia sa jej väčšinou primári operačných sál, traumatológovia, ortopédi, chirurgovia, námestníci, ktorí budú hľadať nové riešenie pre operačné sály.

Samozrejme sme okamžite začali opravy havarijného stavu striech vrátane polikliniky. Mali sme v prvých dňoch problémy s CT prístrojom, ktorý sa pokazil a hneď sme museli do neho investovať približne 15-tisíc eur.

Urgentne budeme musieť vymeniť niektoré prístroje v laboratóriách a čo najskôr by sa mal dočkať výmeny RTG prístroj na poliklinike. Na výmenu čaká aj veľa medicínskych prístrojov na operačných sálach, ako aj ambulanciách. Je zakúpený nový sonograf a takto by sme mohli menovať ďalej...

Okrem veľkých projektov, ktoré sú zložité na prípravy a čas, máme teraz zopár projektov, ktoré skrášlia a sfunkčnia chod nemocnice. Okrem obnovy vonkajšieho prostredia – náterov, lavičiek, verejného osvetlenia, parku, vrátane všetkých bežných urgentných opráv týkajúcich sa vodovodov, WC a základných priestorov na oddeleniach a ambulanciách – teda dennodenné havarijné stavy, chceme do septembra zrekonštruovať vstupnú časť nemocnice. Celý podchod sa bude čistiť, zmení sa organizácia dopravy, eliminujú sa fajčiarske zóny, ktoré tam nemajú čo robiť.

Budeme pokračovať zmenou recepcie, vrátane dverí, ktoré budú v elektrickej podobe. Následne by sme sa chceli presunúť okamžite do priestorov, kde je ústavná pohotovostná služba, kde by sme chceli trakt rozšíriť o internú a neurologickú pohotovosť, čím by vzniklo miesto, z ktorého sa stane centrálna pohotovostná služba.

Máte už termíny, kedy sa začne pracovať?
– Verejnosť to,samozrejme, vždy zaujíma. Každá investícia je však proces. Vždy musíme mať najprv pripravený projekt a potom získať potrebné povolenia. Do tohto nám vstupuje zmluvná podmienka s Nitrianskym samosprávnym krajom, že všetky investície a opravy nad 1700 eur musia prejsť schvaľovacím procesom, ktorý môže trvať do 60 dní. Do 100-tisíc môže rozhodnúť vedenie kraja a nad 100-tisíc zastupiteľstvo. Havarijné stavy môžeme samozrejme riešiť okamžite. Je v našom záujme realizovať spomínané projekty v čo najkratšom čase.

Neexistujú na rekonštrukciu sál už projekty? Veď rekonštrukcia mala pôvodne začať už pred viac ako dvomi rokmi...
– V minulosti bol vypracovaný projekt bývalou neziskovkou, ktorý zohľadňoval požiadavky vtedajšej doby. Myslím si, že tento projekt, tým že plynul čas, zmenili sa normy a vzniklo úplne iné prostredie a najmä dopyt, je už zastaralý. Dnes to už považujeme za zmarenú investíciu.

Komplex topoľčianskej nemocnice je rozsiahly. Od riaditeľstva, cez staré budovy až po polikliniku v centre mesta. Nemocnice však ani zďaleka nevyužíva všetky priestory. Čo s tým?
– Na riaditeľstve treba opraviť strechu, pretože počas dažďa a snehových prehánok už nechceme podkladať vedrá. Keďže budova riaditeľstva nie je len budova riaditeľstva, ale nachádza sa v nej aj kotolňa a kuchyňa, v budove naďalej zostávame.

Čo sa týka starých budov nemocnice, pravdepodobne premiestnime dialýzu do novej budovy, aby bola súčasťou traktu urgentného príjmu a ostatné budovy budeme udržiavať v zakonzervovanom stave, aby minimálne nechátrali. Momentálne rokujeme s pamiatkármi o postupe opráv. Ich využiteľnosť je do budúcnosti možná, no nebude to jednoduché. Musia spĺňať dnešné hygienické a priestorové požiadavky a tým, že sú to chránené budovy, nie všetko sa v nich dá robiť. Možno sa budeme snažiť rozvíjať spoluprácu aj s inými inštitúciami, ktoré by ich vedeli využiť.

A čo poliklinika?
– Ak ju chceme zveľadiť a ak chceme aby bola poliklinikou, v prvom rade je opäť treba začať od strechy a treba ju opraviť. Nedávno sme opravili bezbariérový prístup a ak má byť vhodná pre lekárov, musíme v nej poskytnúť základné výkony ako röntgen, ktorý bude slúžiť nielen našim pacientom, ale aj pacientom, ktorí patria k ostatným špecialistom.

Určite by som chcel vyvinúť širšiu aktivitu smerom k lekárom v topoľčianskom okrese a dať im ponuku, ako sa vrátiť do polikliniky. Myslím si, že to bude obojstranne prospešné a nemyslím tým, že našim hlavným cieľom by malo byť získanie nájmu, ale komplexnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Samozrejme, poliklinika by mala obsahovať lekáreň a dôstojné prostredie pre pacientov, ktorí čakajú na chodbách a tiež pre lekárov, ktorí by v nej ordinovali.

Prvoradým našim cieľom je, že by sme chceli polikliniku opäť naplniť lekármi a ďalšími zdravotníckymi činnosťami.

Je teda jednou z príčin, že sa lekári rozutekali po celom meste technický stav budovy?
– Iste. Každý má rád krásne prostredie. Pokiaľ neviete dobre zavrieť okno, alebo vám tečie zo stropu, tak každý hľadá alternatívu.

Lekári a špecialisti však potrebujú zázemie nemocnice a pacientov treba vybaviť v čo najväčšom komforte a často odoslať do nemocnice. Na toto by sme chceli vsadiť. Mrzí ma, že to takto s poliklinikou dopadlo, lebo má výbornú polohu voči autobusovej a železničnej stanici.

Máte spočítané, akú časť priestorov polikliniky zaberajú medicínske činnosti?
– Je to skôr odhad, ale je to maximálne do 30%.

O personálnej situácii v nemocnici sme už hovorili. Určite sa však po príchode Svetu zdravia do nemocnici bude centralizovať administratíva. Budete sa snažiť nájsť ľuďom, ktorých pracovné posty zaniknú alternatívne umiestnenie?
– Iste. Tým, že máme v našej sieti 17 nemocníc, dokážeme určité procesy, najmä administratívne, robiť efektívnejšie. To však neznamená, že nemocnica nebude mať svoju administratívnu časť. V rámci novej organizačnej štruktúry vznikajú aj nové pozície, o ktorých budeme s kolegami rozprávať.

Za posledné roky sa v nemocnici zatvorilo niekoľko oddelení. Okrem centrálneho príjmu je nádej, že sa budú oddelenia opäť otvárať?
– Nemocnica nie je statický subjekt a musí sa prispôsobovať dobe. My chceme, aby topoľčianska nemocnica bola akútnou nemocnicou, zabezpečujúcou akútnu zdravotnú starostlivosť v bývalom topoľčianskom okrese, teda aj pre okresy Partizánske a Bánovce nad Bebravou.

Je isté, že pokiaľ chceme v dnešnej dobe techniky, rýchlej prepravy, nedostatku špecialistov a veľmi drahých prístrojov, nemocnicu udržovať v pozícii akútnej a rozvíjajúcej nemocnice, tak jediná cesta je reprofilácia, respektíve špecializácia. Možné systémové zmeny musia byť byť podporené pacientmi, verejným sektorom i zdravotnými poisťovňami.

Čo to teda má v praxi znamenať?
– Pokiaľ máme v blízkosti, ďalšiu nemocnicu v Partizánskom, tak niektoré oddelenia, technika a zamestnanci sa budú zdieľať a špecializovať. Aj nemocnice sa majú sústrediť na to, čo v čom sú dobré a čo je súčasne potrebné pre daný región.

V ľuďoch podľa mňa pretrváva mylná predstava, že každý by mal mať najlepšie v blízkosti svojho domu fakultnú nemocnicu a tým je istota, že je všetko v poriadku.

Vôbec to tak nie je. Napríklad liečba infarktu. Voľakedajšie formy liečby boli síce v blízkosti, no neboli úspešné. Pokrokom medicíny a techniky idú pacienti do kardiocentra desiatky kilometrov, no po pár dňoch odchádzajú.

Vďaka pokroku v medicíne a starnutiu populácie nám zasa vzniká tlak na starostlivosť o seniorov, ktorí majú svoje špecifiká. Pacient nie je často dostatočne manažovaný, odoperuje sa, ale my by sme boli radi, aby sme ho mali ďalej pod dozorom a poskytli mu aj následnú starostlivosť.

Aké sú vaše osobné priority riaditeľa nemocnice?
– Mojim cieľom je v krátkodobom horizonte zastabilizovať nemocnicu. , Keďže to nie je v silách iba jednotlivca, potrebujeme na dosiahnutie našich cieľov silný a súdržný tím Myslím si, že som taký v tejto nemocnici našiel v podobe námestníkov,primárov a vedúcich sestier. Chcem zdôrazniť, že sestry majú u mňa veľmi silné postavenie, pretože sú pri lôžku pacienta najviac.

Budete stíhať starať sa o nemocnicu v Partizánskom a zároveň aj v Topoľčanoch?
– Ako som už povedal, nie som Superman, stíhať to môžem za tých podmienok, že mi bude nápomocný tím tu v Topoľčanoch, v Partizánskom a, samozrejme, aj na centrále.

Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa týždenníkov MY.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 702
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 768
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 724
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 997
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 761
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 887
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 482
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Varia, žehlia, perú aj upratujú. Klienti v centre zvládajú aj jednoduchú starostlivosť o domácnosť.

Autizmus prekročením hranice dospelosti nezmizne.


Ilustračné foto.

Na projekt získali grant z CEEV Živica.


TASR

Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu